• Medij: Delo
  • Datum objave: četrtek, 02.11.2017

Batagelj v Certi Holdingu postavil svoj nadzorni svet Page 1Vroča skupščina delničarjev Najprej smo morali prevzeti nadzorni svet, da bomo lahko razrešili ljudi, ki ne delajo dobro, pravi Marjan Batagelj

Cerkno - Na vroči skupščini delničarjev, kjer so se za vpliv nad upravljanjem Certe Holdinga spopadli Marjan Batagelj, sklicatelj skupščine Jožef Močnik, Sergej Racman in drugi delničarji, je Batagelju uspelo v nadzorni svet postaviti sebe, Marka Simšiča in Žarka Tataloviča. Klemen Košir

V Certi Holdingu, ki je večinska lastnica Certe - ta upravlja Hotel Cerkno, proizvajalca medicinskih pripomočkov Tik iz Kobarida in četrtinski delež v cerkljanski Eti - že časa prihaja do ostrega boja za vpliv, letos paje v zgodbo vstopil še Marjan Batagelj, ki vidi sinergije med Postojnsko jamo in Hotelom Cerkno ter ostalimi hotelskimi zmogljivostmi, ki jih ima v lasti. Z prevzemno ponudbo je postal skoraj 50-odstotni lastnik, a zaradi statuta, ki vsakemu delničarju omejuje glasovalne pravice na največ 10 odstotkov, to še ni pomenilo, da bo družbo lahko tudi upravljal.

Da bi si zagotovil večji vpliv, je Postojnska jama 10 odstotkov delnic prodala prijateljskemu finančnemu skladu Alfi.
Batagelj ima velike načrte z razvojem cerkljanskega turizma, a je naletel na močne nasprotne interese. Ko je v ponedeljek nad Cerknim vzšlo sonce, so pred stavbo Centra šolskih in obšolskih dejavnosti, kjer je bila za 13. uro sklicana
skupščina Certe Holdinga, postavali varnostniki, dostop do stavbe pa je bil prepreden z ograjami. Videti je bilo, da po lanski skupščini, ko je postalo tako napeto, da so varnostnikom in idrijskim policistom morali na pomoč priskočiti še policisti iz Nove Gorice in celo specialci iz Ajdovščine, letos ne bo dosti drugače.

Prepiri že pred skupščino

Tokratno skupščino je sklical Jožef Močnik, 9,5-odstotni lastnik Certe Holdinga, ki nasprotuje Batageljevim načrtom, in je predlagal, da se zamenja nadzorni svet, vanj pa naj bi imenovali njega, Močnika, Andro Poženel in Petra Zorina. Še preden so udeleženci stopili v stavbo, je že prihajalo do prepirov; varnostniki so v stavbo spustili le delničarje, ne pa medijev in javnosti. Marjana Batagelja so spustili naprej pred nekaterimi ostalimi delničarji, ki so začeli negodovati, dokler niso tudi njim omogočili vstopa.

Za tesno zaprtimi vrati je skupščina potekala dobro uro, namesto predloga Jožefa Močnika pa je bil z veliko večino skoraj 80-odstotno sprejet nasprotni predlog iz skupine Marjana Batagelja, ki je prejšnjemu nadzornemu svetu podelila razrešnico (predlog Močnika je bil, da se prejšnjemu nadzornemu svetu za njihovo delo ne podeli razrešnice) in imenovala nov nadzorni svet, v katerem so Marjan Batagelj, vodja finančne službe v Postojnski jami Marko Simšič in odvetnik Žarko Tatalovič.

Vidno zadovoljni Marjan Batagelj je dejal: »To je bil prvi korak, da začnemo družbo upravljati. Najprej smo morali prevzeti nadzorni svet, da bomo nato lahko razreševali ljudi, ki ne delajo dobro. Ko se bo nadzorni svet v bližnji prihodnosti sestal, bomo imenovali predsednika in končno začeli delati.«
Sklicatelj skupščine Jožef Močnik ni bil preveč zgovoren in ni želel pojasnjevati, v čem se ne strinja z Batageljevo vizijo, dejal je le, da bo cas pokazal, zakaj so te odločitve napačne. Je pa spomnil na to, daje pred kratkim višje sodišče potrdilo, da je imenovanje prejšnjih treh nadzornikov Certe Holdinga nično. Iz tega razloga je po njegovem mnenju tudi tokratna njihova razrešnica brez pomena, napoveduje pa tudi izpodbojne tožbe, s katerimi želi izničiti tudi imenovanje tokratnih nadzornikov. Izpodbojne tožbe napovedujeta tudi Sergej Racman, ki se v Certi Holdingu pojavlja prek svoje družbe Alea Iacta, in predstavnik skupine delničarjev Kristjan Verbič, ki je na skupščino prišel kar z delavsko čelado, rekoč, da kot predstavnik malih delničarjev potrebuje dodatno zaščito.

Če tožbe ne bodo izničile sklepov tokratne skupščine, je naslednji pričakovan korak Batagelja sprememba statuta, ki zdaj večinskemu lastniku otežuje upravljanje družbe. Na vprašanje, kdaj lahko to pričakujemo, Batagelj odgovarja: »Prezgodaj je, da me sprašujete o tem. Najprej bo treba počakati, da se navidezno napete razmere nekoliko umirijo, besede, s katerimi se opisuje trenutno stanje - vojna, spopad in ravs - se morajo umakniti, potem bomo šli naprej.«

 

  • Medij: Delo
  • Avtor: Klemen Košir
  • Datum objave: četrtek, 02.11.2017
  • Stran: 9