• Medij: Delo


Stopnjevanje napetosti Vholdingu menijo, da bi družba lahko poslovala bolje, ta se strinja, a pričakuje podporo države

Koper - Pred sejo nadzornega sveta Luke Koper v sredo se napetost med upravo družbe in upravo njenega največjega lastnika stopnjuje, kar nakazuje veliko verjetnost (pričakovane) zamenjave uprave. SDH brani študijo družbe Me Kinsey & Co., ki jo je Luka raztrgala.


BORIS ŠULIGOJ

Slovenski državni holding (SDH) se je odzval na kritične interpretacije študije družbe Me Kinsey and Co., s katerimi so v Luki Koper prejšnje dni raztrgali nestrokovni pristop prikaza določenih primerjav in podatkov o poslovanju koprskega terminalista.

Uprava SDH je v svojem odzivu zapisala: »Uprava Luke Koper je v svojih komentarjih selektivno izbrala nekatere izseke, jih enostransko prikazala ter z njimi manipulira. Delničarji niso prejeli celovite informacije, ampak pristranske komentarje s pomočjo predhodnih vprašanj Kristjana Verbiča iz VZMD. Očitno se uprava Luke ukvarja predvsem s tem, kako medijsko diskreditirati študijo kot tudi vse njene ključne deležnike.«

SDH dodaja, da čeprav Luka uspešno posluje, obstaja velik potencial, dabi družba lahko dosegala precej boljše rezultate: »Analiza primerljivih družb je nedvoumno pokazala, da je mogoče določene procese izboljšati.« To je za SDH ključna in bistvena ugotovitev študije. Zavračajo interpretacijo medijev, da je bila nepodelitev razrešnice upravi in odločitev o reviziji posledica te študije, ampak da so k temu pripomogle tudi ugotovitve Finančne uprave in delovne inšpekcije o nezakonitostih pri izvajalcih pristaniških storitev (IPS).

Nič o spornih podizvajalcih

SDH je v odzivu izrazil tudi začudenje, da uprava Luke v ničemer ne obvešča delničarjev in javnosti, kako namerava vzpostaviti zakonito poslovanje, saj je odgovorna, ker vstopa v poslovna razmerja z zelo spornimi izvajalci pristaniških

storitev, ki imajo še sporne podizvajalce. »Zadnji v verigi podizvajalcev navadno dviguje nedokumentirano gotovino, ki pomeni vir za plačevanje zaposlenih na črno, lahko pa tudi za različne provizije,« pojasni SDH in ponovi večkrat deklarirano »ničelno toleranco do korupcije«.

Luka vrača očitke

V Luki Koper so se že odzvali in pojasnili, da so Kristajnu Verbiču kot delničarju VZMD, le odgovorili na izjave predsednice uprave SDH Lidie Glavina, izrečene na skupščini družbe 30. junija. »V resnici je prav predsednica SDH selektivno izbrala določene ugotovitve iz študije in s tem vzbujala dvome v poslovanje družbe. Tak primer je njena izjava: 'Ugotovljeno je, da ima Luka Koper najnižje cene storitev v regiji.'

V študiji te izjave ni. Avtorji so le v pogojniku napisali: 'Zdi se, da bi Luka lahko imela nižje cene pristaniških storitev z vidika končnega uporabnika.' Trditev Lidie Glavine lahko pri delničarjih zbuja dvome v poslovne rezultate družbe,« so zapisali v Luki.

Presenečeni so, da lahko njegovi predstavniki na skupščini vehementno mahajo z nepreverjenimi podatki, medtem ko družbi ni dovoljeno, dabi z argumenti zaščitila svoje interese in ugled. Odgovarjajo še, da Luka nima pristojnosti in pooblastil državnih organov, da bi

lahko odkrivala kršitelje pri podizvajalcih njihovih pogodbenihpartnerjev (IPS). Za kršitve ni mogla vedeti: »Lahko se slepimo, da so to vzroki za očitek na delo uprave, ali pasi priznamo, daje uprava očitno politično neprimerna.« Strinjali so se s SDH, da obstaja potencial za doseganje boljših rezultatov: »Še posebno če bi Luka uživala podporo ključnih odločevalcev v državi in pravočasne izdaje dovoljenj za investicije in gradnjo zaledne infrastrukture.«

Zamenjava uprave?

Danes se bo sestal svet delavcev Luke Koper. Na seji nadzornega sveta v sredo sicer ni predvidene točke o zamenjavi uprave, vendar v javnosti že nekaj časa kroži več scenarijev in imen, kdo vse naj bi zamenjal za trenutno vladajočo strukturo spornega Dragomirja Matica. Med kandidati so predstavnik Petrola v NS Luke Koper Andraž Lipolt, nadzornik Milan Jelene s Slovenskih železnic, spet se je pojavilo ime Gašpar Gašpar Mišic. Toda zaposleni v Luki se že sprašujejo, kako bodo nadzorniki pravno dokazali nujnost zamenjave uprave, ali pa si bo Luka nakopala še eno tožbo, kot si jo je z zamenjavo Gregorja Veselka in Gašparja Gašparja Mišica.


V Luki trdijo, da za kršitve v IPS niso mogli vedeti. Foto Jure Eržen