RA SLOVENIJA 1, 17.07.2015, DOGODKI IN ODMEVI, 15.36

http://4d.rtvslo.si/arhiv/dogodki-in-odmevi/174346925

Prispevek od 9:35 dalje

 

Imenovani ovi_nadzorniki_SDH_ja_Sicer pa je v državnem zboru zelo živahno, čeprav so se že začele parlamentarne počitnice. Vladna koalicija je pred približno uro s 45 glasovi za in 23 proti potrdila pet novih nadzornikov Slovenskega državnega holdinga. Gre za nadzornike, ki bodo v prihodnjem obdobju upravljali 11 milijard državnega premoženja. Sodeč po napovedih bodo poslanke in poslanci na popoldanski izredni seji potrdili dva ukrepa, s katerima bodo skušali ublažiti finančne stiske socialno najšibkejših prebivalcev. Sejo spremlja Nataša Lang. Nataša pozdravljena. Kakšno olajšanje se torej obeta socialno ogroženim?


NATAŠA LANG: Lep pozdrav iz državnega zbora. Večina poslank in poslancev soglaša, da od 1. januarja 2016 še naprej učenci v osnovni šoli, ki prejemajo najvišji otroški dodatek, imajo pravico do brezplačnega kosila. Gre za kakih 18.000 otrok. Učenci v drugem in tretjem razredu otroškega dodatka pa bodo od novega leta upravičeni so subvencioniranega kosila. Zdaj plačujejo njihovi starši polno ceno kosila in sicer učencem, ki so uvrščeni v drugi razred otroškega dodatka, bo država subvencionirala kosilo v višini 70 odstotkov cene, tistim v tretjem pa v 40 odstotnem deležu cene. Po takšni progresivni lestvici država subvencionira malico dijakom v srednjih šolah. Zaradi dodatne subvencije osnovnošolcem bo moralo šolsko ministrstvo poiskati v proračunu dodatnih 9 milijonov evrov za šolsko prehrano. Povejmo, da temu progresivnemu modelu nasprotuje opozicija, ki zagovarja brezplačna kosila za vse otroke v prvih treh razredih otroškega dodatka. Poslanec DeSUS-a Uroš Prikl pa je poudaril, da je predlog koalicije kompromis. 
UROŠ PRIKL: Jaz seveda nisem najbolj zadovoljen s tem konsenzom, s tem kompromisom, ampak v dani situaciji, upoštevajoč razmerje, upoštevajoč zmožnosti verjamem, da je to tisti kompromis, ki omogoča vsaj optimalen položaj, če že ne odličen položaj otrok, ki hodijo v šolo. 
LANG: Poslanci bodo še to popoldne, sodeč po napovedih, sprejeli odpis dolga socialno najšibkejše. Gre za približno 100.000 potencialnih upravičencev, ki jim bodo upniki, ki so na primer elektro podjetja, zavarovalnice, upravniki stanovanj, javni zavodi, odpisali dolgove nakopičene pred letom 2014. Kot rečeno pa je državni zbor na izredni seji že potrdil nove nadzornike Slovenskega državnega holdinga. Na predlog vlade bodo na najvišje položaje SDH-ja, ki upravlja z več kot 11 milijardami evrov državnega premoženja sedli Damjan Belič, Drago Ferfolja, Duško Kos, Lidija Glavina in Barbara Smolnikar. Opozicija je nekaterim od njih večkrat očitala, da so zaradi svojih preteklih izkušenj in različnih konfliktov interesov neprimerni za to funkcijo. Glasovanje 45 glasov za in 23 proti pa kaže, da niso dobili podpore vseh poslancev koalicije. Kaj od njih pričakuje javnost pa v prispevku Simeone Rogelj.
SIMEONA ROGELJ: Pričakovanja strokovne in finančne javnosti do novega nadzornega sveta SDH-ja so visoka. Kot pravi ekonomist dr. Aleš Vahčič bo njihova glavna naloga povečanje donosa, oziroma plemenitenje premoženja državljank in državljanov. 
Dr. ALEŠ VAHČIČ: Zato pač moraš strukturo korporacijskega upravljanja tako narediti, da se bo to zgodilo. Vsekakor pa tukaj ne more biti nobenih fuzbalskih klubov noter pa nobenih služb za mojega nečaka, to pač ne spada v maksimizirane donose.
ROGELJ: Nadzorniki morajo ne glede na velikost podjetja delovati po enakih pravilih, torej strokovno in neodvisno, kar je pričakovati tudi o novopotrjene peterice, pravi finančni poznavalec Matej Tomažin. 
MATEJ TOMAŽIN: Naj že enkrat stopi v ospredje strokovnost in ne tisto kupčkanje in trgovanje z glasovi, tako da tukaj bi lahko izpostavil predvsem to, da se od nadzornikov enostavno pričakuje tisto kar se od samega nadzornika pričakuje, to je dobro profesionalno delo v korist tistega, ki ga nadzoruje. 
ROGELJ: Mali delničarji, ki pogosto v prodajnih postopkih potegnejo krajši konec, pa pričakujejo bolj domišljeno in načelno upravljanje premoženja, ter drugačne postopke prodaje. Kristijan Verbič, Vseslovensko združenje malih delničarjev.
KRISTIJAN VERBIČ: Če že postopki prodaje potekajo, potem morajo potekati na način, ki bodo omogočali ne samo maksimizacijo cen, pač pa tudi ustrezne ugodne učinke in perspektivo, da družbe iz naslova njihovih strateških partnerjev, tudi za okolje, v katerem družbe, ki jih SDH prodaja, delujejo. 
ROGELJ: Kot je bilo danes razumeti finančnega ministra Dušana Mramorja pa bodo menjave v nadzorniških vrstah SDH-ja prinesle tudi menjave v upravi, ki jo za zdaj še vodi Matej Pirc.
LANG: Delo so poslanci začeli že dopoldne, trije pristojni parlamentarni odbori so se seznanili z vsebino tretjega evropskega paketa pomoči za Grčijo, poslanke in poslance je v zvezi s tem zgolj seznanil, uradna podpora parlamenta namreč ni potrebna. Predsednik vlade Miro Cerar, poslušajmo kaj je povedal.
MIRO CERAR: Mislim, da je bilo zelo koristno, ker smo slišali nekatera konstruktivna mnenja, ki zadevajo ta problem, tako da zdaj vidim, da je vlada glede na razpravo in seveda soglasno sprejete sklepe, na pravi poti, takšni ko smo si jo sami začrtali in mislim, da je dobro, da Slovenija tu razmišlja v pravo smer, skupaj tako bi rekel vlada kot državni zbor. 
LANG: Dušan, toliko iz parlamenta. 
VODITELJ: Nataša, hvala lepa. 

 

Medij: Radio Slovenija 1
Avtorji: Lang Nataša
Teme: Vseslovensko združenje malih deležnikov, Kristjan Verbič, mali delničarji
Rubrika / Oddaja: Dogodki in odmevi
Datum: 17. 07. 2015 
Termin: 15:36
Trajanje: