Novi tednik Celje

Franc Pangerl: »Če bi prodal delnice Celjskega sejma, bi izničil vse delo, ki sem ga v tej družbi opravil v 27 letih.«

Max-Rentu se je v prevzemni ponudbi pridružila družina Pangerl »Ohraniti želimo vpliv na poslovanje podjetja,« pravi Franc Pangerl

Franc Pangerl se je odločil, da bo ostal solastnik Celjskega sejma. Skupaj s hčerko Nino Ermenc Pangerl ter njenima podjetjema Celux in Utilis se je pri prevzemu pridružil celjski družbi Max-Rent Prevzemna ponudba, ki jo je Max-Rent objavil v imenu prevzemnikov, bo veljala do 8. januarja prihodnje leto, prag uspešnosti ni določen, ponujena cena za delnico znaša sedem evrov. Če bo Mestna občina Celje, ki ima v Celjskem sejmu skupaj z občinsko družbo Nepremičnine nekaj več kot 26-odstotni lastniški delež, svoje delnice prodala, bo pri tem zaslužila 1,1 milijona evrov.

Družba Max-Rent, ki je povezana z znanim poslovnežem in lastnikom več podjetij Boštjanom Marovtom, je pred enim mesecem prevzemno namero napovedala sama. Franc Pangerl je takrat dejal, da bo o ponudbi zelo resno razmislil. Morda bo delnice prodal, morda pa se bo odločil, da skupaj s hčerko še naprej ostaneta solastnika družbe. Očitno se od Celjskega sejma, v katerem je kljub upokojitvi pred osmimi leti še vedno zelo aktiven in je tudi predsednik njegovega upravnega odbora, še ne more ločiti. »Ocenil sem, da bi bilo neprimerno, če bi delnice na hitro prodal. S tem bi izničil vse svoje delo, ki sem ga v 27 letih vložil v Celjski sejem. Kaj se bo dogajalo v prihodnosti, ne vem, zaenkrat pa ostajam aktivni lastnik,« je povedal Franc Pangerl. Kot je še pojasnil, pridružitev prevzemni ponudbi ne pomeni, da nameravata s hčerko svoje lastniške deleže še povečati. »Delnic ne bom več kupoval, želim pa sodelovati pri prevzemnem postopku ter biti zraven tudi potem, ko se bo lastništvo konsolidiralo in se bo začrtal nadaljnji razvoj družbe Celjski sejem.«

Po prevzemu delniški sporazum

V začetku decembra so zato družbe Max--Rent, B 30, ki je tudi v lasti Boštjana Marovta, Celux in Utilis ter Franc Pangerl in Nina Ermenc Pangerl podpisali sporazum o skupnem nastopu oziroma usklajenem delovanju pri prevzemu Celjskega sejma. Dogovorili so se tudi, da bodo v primeru uspešnega prevzema sklenili delniški sporazum, v katerem se bodo opredelili do vprašanj o skupnem nastopanju pri upravljanju sejemske družbe. Družina Pangerl je z 29,7-odstotnim deležem največja delničarka Celjskega sejma. Franc Pangerl ima 6.8 odstotka delnic, Nina Ermenc Pangerl 3,9 odstotka, družbi Celux in Utilis pa sta lastnici 10,3 oziroma 8.8 odstotka družbe. Max-Rent pa ima skupaj z Marovrovim podjetjem B 30 nekaj več kot 18 odstotkov delnic sejma. Prevzemniki so se tudi dogovorili, da bo denar ali bančno garancijo za plačilo delnic zagotovil Max-Rent. Ob ponujeni ceni 7 evrov za delnico to pomeni 2,2 milijona evrov za nekaj manj kot 52-odstotni delež, ki še ni v lasti prevzemnikov.

Občina dolgoročno ne bo ostala v sejmu

Naj večja posamična delničarka v Celjskem sejmu je Mestna občina Celje. Sama ima 24,9-odstotni delež, še dober odstotek delnic ima občinska družba Nepremičnine. Odločitev o morebitni prodaji bo moral sprejeti mesni svet. Župan Bojan Šrot meni, da občina dolgoročno ne bo ostala delničarka sejma, čeprav je ta za mesto zelo pomemben. »Solastništva ne potrebujemo, saj v družbi s sedanjim deležem ne moremo o ničemer odločati,« je dejal Šrot.

Ali bo sprejela ponudbo za odkup delnic, smo že takrat, ko je bila objavljena prevzemna namera, vprašali tudi Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije, ki je v Celjskem sejmu lastnica 10 odstotkov delnic. V zbornici so odgovorili, da o prodaji svojega deleža ne razmišljajo. Ostale delnice Celjskega sejma imajo v lasti mali delničarji, njihovi deleži znašajo manj kot 4 odstotke. Podjetje Inter Expo, v lasti nekdanjega direktorja radeške papirnice Igorja Rakuše, ima na primer 3,3 odstotka delnic, manj kot odstotek delnic imajo Elektroturnšek instalacije, KM Inštalacije in podjetje Roja v lasti izvršnega direktorja Celjskega sejma Roberta Otorepca, lastnik nekaj delnic je tudi Vseslovensko združenje malih deležnikov. 

Medij: Novi tednik Celje

Avtor: Janja Intihar

Stran: 5