TV SLOVENIJA 1, 28.08.2008, ODMEVI, 22.27
Potem, ko so nadzorni organi v zadnjih tednih intenzivno preiskovali povezave med posameznimi lastniki Istrabenza, so o poslovanju te družbe svoje povedali tudi njeni lastniki. Na presenečenje mnogih so glasovalno pravico, o kateri je bilo v zadnjih dneh veliko povedanega, dobili vsi. Poglejmo kako je bilo danes v Portorožu, kjer so se zbrali lastniki skoraj 90 odstotkov celotnega kapitala Istrabenza.
EDI MAUSAR: Po dobrih 4 urah predstavljanja poročil in zapletih z glasovalnimi napravami, je bilo jasno, da je vodstvo Istrabenza, tudi pod okriljem novega lastnika, Gantarjevega KD Kapitala, zaenkrat še trdno v svojem sedlu. Vodstvu Istrabenza, ki v prihodnjih letih napoveduje visoko rast, je načrte prekrižala skoraj dvotretjinska podpora Petrolovemu predlogu. Ta predvideva kar petkrat višje izplačilo dividend, kot jih je predlagal Bavčar.
IGOR BAVČAR (predsednik uprave Istrabenza): Nisem zadovoljen in ne morem sprejeti sklepa, ki je bil izglasovan v zvezi s podelitvijo dobička. Zadovoljen pa sem, da je skupščina podelila razrešnico nadzornemu svetu in upravi. In seveda, mislim, da je skupščina potekala v skladu z vsemi pravili.
JANKO KOSMINA (predsednik nadzornega sveta Istrabenza): Kar me je pa razočaralo, je pa sklep, ki je bil izglasovan in sicer glede višine dividende, kar pomeni, da je na ta način ogroženo uresničevanje strateškega poslovnega načrta družbe Istrabenz.
MAUSAR: Skupščino so sklonjenih glav zapustili tudi predstavniki Petrola, ki so si v nadzornem svetu še včeraj obetali kar tri nadzornike. Potem, ko so se lastniške karte v začetku tedna dodobra premešale pa so danes, kljub dejstvu, da so največji posamični lastnik, ostali brez svojega predstavnika. Vodstvo Petrola že napoveduje več izpodbojnih tožb. Da igra z lastniškimi deleži še zdaleč ni zaključena, govori dejstvo, da razen malih delničarjev, ki so danes ostali praznih rok, nihče od lastnikov in iz uprave družbe ni želel odgovarjati na novinarska vprašanja.
KRISTJAN VERBIČ (Vseslovensko združenje malih deležnikov): Kar se tiče pa rezultata naših predlogov, kot smo jih podali, nas pa žalosti, da očitno pri nekaterih, ki se sicer deklarativno vedno in na veliko zavzemajo za interese malih delničarjev, tega tudi v praksi ne podprejo. Mislim konkretno na poziv, kije bil dan delničarju Petrol.
MAUSAR: Eden od malih delničarjev ni mogel skriti razočaranja, zato je današnjo skupščino označil kar za shod velikih slonov.
MIRAN MEJAK (zastopnik malih delničarjev): Mi smo trava. Sloni so ti ta veliki, trava smo pa mi, mali delničarji.
MAUSAR: Glede na to, da je prvi mož KD Groupa v torek zatrdil, da gre v primeru nakupa Istrabenza za kratkoročno naložbo, lahko v kratkem pričakujemo nov lov za prevlado v koprskem holdingu.
PESEK: Dober večer, gospa Petra Sovdat iz Financ. Bavčar je hotel dati delničarjem 4 odstotke, Petrol je bil močnejši. Dosegel je, da bodo dividende kar v višini 20 odstotkov. Kaj to pomeni? Da Bavčarju v Istrabenzu pravzaprav diktira Križanovski iz Petrola?
PETRA SOVDAT (Finance): Ne nikakor. Bavčar je vedno vodil družbo Istrabenz in imel vse pod kontrolo. Tukaj gre, po mojem mnenju in to se vse bolj kaže, zgolj za nek političen prestiž in pa tudi majčkeno metanja peska v oči javnosti.
PESEK: Ampak ta politični prestiž za Istrabenz kar nekaj pomeni. Če zdaj to pozicijo pogledamo, Jani Soršak mu grozi z globo zaradi nedovoljene koncentracije kapitala. On mu lahko odnese 60 milijonov evrov, 20 milijonov evrov mu gre v dividende. Bavčar je računal bistveno manj. Nadzorniki bi takega predsednika uprave, ki mu denar kar tako leti iz podjetja, zamenjali.
SOVDAT: No, to potrjuje mojo prejšnjo izjavo. Ta cena, ki jo bo zdaj plačal, teh 80 milijonov, je zgolj ta cena iz boja za politični prestiž v Istrabenzu in nič drugega.
PESEK: Politični prestiž med kom?
SOVDAT: Med premierjem Janšo, ki prodaja deleže, ki je trenutno v položaju, da omogoči nastanek tajkunov in med Igorjem Bavčarjem, ki pač to kupuje.
PESEK: Kakšno vlogo igra tukaj gospod Gantar?
SOVDAT: Gospod Gantar je zdaj pomagal Igorju Bavčarju. Vse bolj se pa kaže in tudi danes po skupščini so najbolj pogumni špekulirali, da je zdaj ta razplet skupščine nekakšen pokazatelj, da bosta Bavčar in Gantar most za oblikovanje nove koalicije med SDS-om in LDS-om.
PESEK: Ah. To so težke napovedi. Ali tukaj sploh govorimo še o kapitalskih interesih ali govorimo o političnih interesih?
SOVDAT: Oboje. Pri nas smo že zdaj nekako navajeni, da gresta politika in gospodarstvo z roko v roki.
PESEK: Koliko je pravzaprav v teh zadnjih dneh s to prodajo zaslužil gospod Gantar?
SOVDAT: Ja, zdaj težko je izračunati natančno, ker pač natančno pogodba ni znana. Koliko smo mi uspeli odkriti, so notri neke posebne klavzule, ki so odvisne tudi od tega, koliko časa bo gospod Gantar lastnik pač deleža v Istrabenzu. Najbolj se špekulira, da približno, recimo pol leta. Da po volitvah, ko bo politična klima spet malo bolj prijazna do takšnih početij, v tem primeru bi okoli 2 milijona evrov zaslužil. Če pa bi držal recimo eno leto, bi pa približno 600 tisoč evrov.
PESEK: Vi ste bili danes na tej skupščini. Večina nas nikoli ni bila na nobeni skupščini. Ampak glavna novica, ki je danes prišla iz Istrabenza je, koliko je vredna dividenda in da pač tam Petrol nima svojega predstavnika. Vi v ozadju vidite seveda bistveno drugačne igre. Povejte mi še zakaj je sploh tako pomembno ali ima Petrol kot tretjinski lastnik tam svojega predstavnika, v nadzornem svetu ali ne. Kakšna igra je bila danes to za javnost?
SOVDAT: Prvo je to, Petrol pač ni dobil nadzornika zato, ker ni zbral dovolj glasov na skupščini.
PESEK: Ni dovolj lobiral?
SOVDAT: Ne, jaz mislim, da to se vse bolj kaže, da gre tukaj za neko dogovorjeno igro. Nadzorniki so sicer v družbah pomembni, ker so podrobno seznanjeni z vsem kar se dogaja v družbi. Ampak doslej se je v Istrabenzu vedno izkazalo, da so tam nadzorniki nekako za okras in samo zato v bistvu, ker to določa zakon. Spomnite se, ko je gospod Bavčar končno, po sedmih mesecih priznal, da je lastnik četrtine Istrabenza, je njegov prvi nadzornik Janko Kosmina rekel, da o tem ni bil obveščen.
PESEK: Danes ste napisali: ustavite Bavčarja in njegovega prijatelja Gantarja. Kdo naj ju ustavi?
SOVDAT: Ja, morali bi jih ustaviti nadzorniki trga kapitala in konkurence. Ampak pri nas se je na žalost doslej vedno izkazalo, da so te nadzorne inštitucije neke brezzobe institucije, ki jih tudi imamo v bistvu zaradi okrasa.
PESEK: Še nekaj je, o kakšnih drugih lastniških spremembah in to kar se je v zadnjem tednu dogajalo tudi s Soršakovo odločitvijo in tako naprej, danes niti nadzorniki niti uprava niso bili pripravljeni reči nič. Kaj skrivajo?
SOVDAT: To, kar so doslej skrivali. Da izigravajo prevzemno zakonodajo, ki so jo v bistvu sami zlobirali in da v bistvu nadzor institucij pri nas je totalno pomanjkljiv in to zaradi sprege med politiko in gospodarstvom, oziroma političnih kupčij.
PESEK: Hvala za vsa ta vaša pojasnila danes.
Medij: TV Slovenija 1
Avtorji: Pesek Rosvita
Teme: Vseslovensko združenje malih deležnikov, Kristjan Verbič
Rubrika / Oddaja: Odmevi
Datum: 28. 08. 2008
Termin: 22:27
Trajanje:8