RA SLOVENIJA 1, 05.11.2008, DOGODKI IN ODMEVI, 15.48
Včerajšnja napoved Pivovarne Laško, da bo skupaj z Infond Holdingom prodala 48 odstotni delež v največji slovenski trgovski družbi Mercator in to z izbiro kupca na mednarodnem javnem razpisu, zelo močno odmeva. Na Ljubljanski borzi se je Mercatorjeva delnica zvišala za skoraj 12 odstotkov. Zaskrbljeni zaposleni iz Mercatorja pa množično kličejo v sindikat delavcev trgovine Slovenije in sprašujejo, kaj pomeni prodaja. Pojavljajo se namreč številna ugibanja, kdo bi

lahko bil morebitni novi večinski lastnik Mercatorja. Omenjajo se francoski Carrefour, nemška Rewe Group, britanski … (manjka beseda), pa tudi srbska Delta in hrvaški Agrokor. Ob tem je aktualno vprašanje, kaj bo storila družba RAISHOP, ki je v 100 odstotni lasti Raiffeisen Investment. Ta je nameravala junija kupiti 23 odstotni dežel Mercatorja od družbe Infond Holding, pa ji tega takrat Urad za varstvo konkurence ni dovolil. Pred kratkim pa je umaknil to prepoved. Milan Trobič.
MILAN TROBIČ: Tako so nam iz srbske Delte Holding sporočili, da jih nakup deleža v Mercatorju zelo zanima, zato bodo v mednarodnem razpisu sodelovali in vstopili v stik tako s prodajalcema kot novo slovensko vlado. Novonastali položaj bodo preučili tudi v družbi RAISHOP, ki je v lasti Raiffeisen Investment. Brez odgovorov o načrtih pa smo ostali pri hrvaškem Agrokorju. Iz Mercatorja pa so sporočili, da odločitev lastnikov ne morejo komentirati. Do nameravane prodaje so zelo kritični v Sindikatu delavcev trgovine Slovenije, kjer po besedah sekretarja Ladislava Kaluže dogajanje zelo pozorno spremljajo.
LADISLAV KALUŽA: Mercator je preveč pomembna gospodarska družba, največji zaposlovalec in ni vseeno, v kakih rokah bo lastniška struktura Mercatorja.
TROBIČ: Kaluža pravi, da bi lahko Mercator ostal v slovenskih rokah oziroma naj ga država preko KAD-a in SOD-a, ki sta ga leta 2005 prodala na nepregleden način, tudi odkupi. Ekonomista magistra Bernarda Brščiča iz Ekonomske fakultete v Ljubljani načrt prodaje Mercatorja ne preseneča. Vpogled v portfelj družb Pivovarne Laško po Brščiču.
BERNARD BRŠČIČ: Vam pokaže, da je Mercator najbolj likvidno, najbolj prodaljivo premoženje in v kolikor jim bo uspelo prodati teh 48 procentov Mercatorja, bo to ne samo zelo spodbudno za bilanco Pivovarne Laško, ampak še bolj spodbudno tudi za slovenski bančni sistem.
TROBIČ: Prodaja, če bo do nje prišlo, bo pozitivno vplivala tudi na slovenski kapitalski trg, ki bo bolj likviden. Skrbi pa napoved, da bosta prodajalca pogojevala prodajo s tem, da bo moral novi lastnik ohraniti znamke Pivovarne Laško na Mercatorjevih policah. To bo negativno vplivalo na male delničarje, ki bi brez tega pogoja dobili več za delnice Mercatorja. Urad za varstvo konkurence pa bo zaradi pogojevanja moral uvesti postopke za odpravo kršitev po zakonu o preprečevanju omejevanja konkurence.



Medij: Radio Slovenija 1
Avtorji: Trobič Milan
Teme: mali delničarji
Rubrika / Oddaja: Dogodki in odmevi
Datum: 05. 11. 2008
Termin: 15:30
Trajanje:3