• Medij: Primorske novice

kristjan verbic certa holdingCerta Holding dobil usposobljene nadzornike - Napovedane izpodbojne tožbe na vse sklepe skupščine

Na ponedeljkovi skupščini Certe Holding množica varnostnikov in policistov ni imela dela. Sklicatelj lože Močnik in Civilna pobuda za Cerkljansko, ki na skupščini ni sodelovala, sta jo proglasila za nelegitimno. Postojnska jama pa je na svoj predlog dobila nadzornike holdinga. Sklicatelj je napovedal izpodbojne tožbe na vse sklepe skupščine.

CERKNO Skupščino Certe Holding je sklical tretji največji delničar Jože Močnik s podporo Civilne pobude za Cerkljansko. Vodil naj bi jo njihov odvetnik Mitja Podpečan. Ko poskus preklica skupščine ni uspel, ji je predsedoval Bojan Pečenko, isti odvetnik kot lanski nični skupščini. Člani civilne pobude (Pobuda) so odšli pred začetkom seje. Na predlog prevzemne družbe Postojnska jama (PJ), so v mirnem poteku z 823.000 glasovi za in 223.000 proti za nadzornike imenovali predsednika upravnega odbora PJ Marjana Batagelja, vodjo finančno računovodske službe te družbe Marka Simšiča in odvetnika Žarka Tataloviča.

Večinska zahteva Cerkljanske je razvoj!

Batagelj je množici novinarjev in peščici malih delničarjev, ki so protestirali pred varovano stavbo, ponovno pojasnjeval, da ni povezan z bivšo upravo holdinga pod vodstvom Zorka Goloba in da dogajanja, ki je privedlo do lanske nezakonite skupščine, ni poznal. "Razvojni model, ki so ga delničarji hoteli
imeti, smo predstavili. Podrobno za vsako podjetje holdinga: Če ga hočeš udejanjati, je logično, da moraš imeti tudi ljudi, s katerimi boš to delal. Mislim, da je Postojnska jama dovolj velika garancija za to," je povedal Batagelj.

Prvič je dal vedeti, da se obetajo kadrovske spremembe v CH in njegovih družbah: "Cerkljani od mene pričakujejo veliko. Tudi to, da bi prevzel vodenje nadzornega sveta. Šele s tem bom lahko razrešil ljudi, tiste, s katerimi okolje ni bilo zadovoljno."

Umik Pobude je ostal nepojasnjen

Kaj se je ob skupščini dogajalo, člani Pobude niso pojasnili. Vstopili so v stavbo. Varnostnik je delničarje pozival, naj vstopijo vsi, ki so se nanjo prijavili. Zapletlo se je le pri delničarki, ki je oddala pooblastilo, ga pozneje preklicala in želela nanjo osebno. Odhajajoči člani Pobude so le za njimi
utecim novinarjem povedali, da skupščina poteka mimo pravil in da je, podobno kot lanska, nelegitimna. Varnostniki naj bi
delničarjem s silo preprečili retop na skupščino.

Če smo ob lanski skupščini zgroženi prisostvovali besnilu varnostnikov nad zbranimi delničarji, ga, skupaj z odvzetim fotoaparatom, občutili tudi sami, so letos varnostniki z umirjenostjo presenetili.
Pobuda, ki je bila prej dvakrat z zbrano večino pooblastil malih delničarjev za skupščino izigrana, je očitno verjela, da Postojnski jami prevzem z 49,13 odstotka odkupljenih delnic ni uspel in da jo lahko izrine iz CH. Batagelj ji je, vse do večera pred presekom zbiranja pooblastil, dajal upanje, da je slab gospodar svojemu nakupu. Očitno je v strahu pred očitki vztrajal pri desetih odstotkih glasovalnih pravic, ki jih dopušča statut CH. Namesto, da bi pridobljeno polovico lastništva CH takoj zavaroval z odprodajo delnic prijateljskim družbam in glasovalno pravico približal deležu lastnine, prihranil delo, zapravljanje denarja ter nakupe delnic s strani Sergeja Racmana, je tik pred zdajci "prodal" le desetino delnic. In sicer skladu Alfi, s katerim je pri prevzemu vseskozi sodeloval. To je za Pobudo pomenilo alarm, da je začel holding razprodajati, in olajšanje za bivše delničarje, ki od njega pričakujejo učinkovito upravljanje kupljenega premoženja.

Močnik, ki je na skupščini vztrajal do konca, je povedal le, da je bila ta enostranska, nasilna in nelegitimna. Napovedal je pravno pot za izpodbijanje sklepov. Da jih bo ob Močniku, Racmanu in Pobudi, izpodbijalo tudi Vseslovensko združenje malih deležnikov, je napovedal njegov predsednik Kristjan Verbič.

Varovanje pretirano, razdvojenost ostaja

"Dejstvo je, da z razdvojenostjo ne bo šlo naprej. Gre za vprašanje interesov, a mi ne ščitimo samo interesov malih delničarjev, pač pa tudi gospodarstva, vseh družb CH in lokalne skupnosti. Potrebno bo najti konstruktivni jezik in iskati skupno rešitev iz nastale situacije," je še povedal Verbič. Dodal je, da je bila skupščina izpeljana preveč na silo: "To sem povedal tudi Batagelju, ki se je z mano celo strinjal."

Čeprav je razdvojenost po skupščini pospremilo razočaranje sklicateljev, sta miren odhod Pobude in tihi protest majhnega števila preostalih delničarjev morda smerokaz v zagon predstavljenega razvojnega programa. "Ko postavljaš podjetje, je potrebnega nekaj časa, razmisleka, predvsem pa umiritev teh navidezno težkih razmer. Besedice vojna, spopad in nasilje niso potrebne. Razpoloženje ljudi na Cerkljanskem je popolnoma drugačno. Nadzorni svet se bo kmalu sestal, imenoval predsednika in bomo, končno, začeli delati," je sklenil Batagelj.

SAŠA DRAGOŠ

Med množico novinarjev se je okrog Marjana Batagelja zgrnilo tudi majhno število nezadovoljnih delničarjev CH.

Predsednik VZMD Kristjan Verbič bo vložil izpodbojne tožbe, vse strani pa je pozval k iskanju konstruktivne rešitve spora.

certa h

  • Medij: Primorske novice
  • Avtor: Saša Dragoš
  • Stran: 2