RA SLOVENIJA 1, 24.08.2008, RADIJSKI DNEVNIK, 19.00
Prihodnji teden bosta najmanj dve zanimivi skupščini. V torek se bodo sestali delničarji Mercatorja, v četrtek pa delničarji Istrabenza. Obema skupščinama je skupno to, da največji lastniki družb o predlaganih sklepih ne bodo mogli glasovati, saj sta jim urad za varstvo konkurence in agencija za trg vrednostnih papirjev zaradi postopkov, ki tečejo odvzela pravice do glasovanja. Tako bodo na svoj račun prišli ostali delničarji, ki bodo za razliko od prejšnjih skupščin

lažje izglasovali nasprotne predloge, ki se nanašajo predvsem na višino dividende in imenovanja v nadzorne svete družb. Simeona Rogelj.
SIMEONA ROGELJ: Družbe okoli Pivovarne Laško, ki obvladujejo okoli 50 % kapitala Mercatorja, na skupščini ne bodo mogle glasovati o predlaganih sklepih, saj urad za varstvo konkurence še ni zaključil odprtih postopkov. Za glasovalne pravice pa urada pred skupščino tudi niso zaprosili, zato bodo ostali po večini mali delničarji imeli pri glasovanju več kot dvojno moč. Najbolj zanimivo bo pri imenovanju novega člana nadzornega sveta. Za to mesto se potegujejo trije kandidati, med drugim predstavnik novosadske Rodič trgovine, ki ima v Mercatorju dobre 4 % in predsednik Kristjan Verbič iz vse slovenskega združenja malih delničarjev, ki še zadnjič poziva delničarje, da s pooblastili sodelujejo na skupščini.
KRISTJAN VERBIČ: V sklopu organiziranega zbiranja pooblastil, so vsi delničarji prejeli pooblastila po pošti na dom in tako ima tudi vsak najmanjši delničar možnost na skupščini tudi brez neposredne prisotnosti svojo voljo izkazati.
ROGELJ: Nekoliko drugačno razmerje moči pa bomo videli na tokratni skupščini Istrabenza. Spomnimo, da bo tudi Igor Bavčar s skupino družb, ki so sodelovale pri finančnem inženiringu in odkupu pomembnega deleža v koprski družbi, tokrat brez možnosti glasovanja o sklepih, ki jih je sam predlagal. Tako bo največji posamični delničar Petrol, ki ima v Istrabenzu skoraj tretjino glasov najverjetneje lahko izglasoval vse nasprotne predloge, ki jih je predlagal, nekajkrat višjo dividendo ter spremembe v sestavi nadzornega sveta. A tu se utegne zatakniti, saj bi se predsednik nadzornega sveta Petrola Viktor Baraga s kandidaturo in imenovanjem v nadzorni svet Istrabenza lahko znašel v konfliktu interesov opozarja prof. dr. Borut Bratina iz mariborske ekonomsko poslovne fakultete.
BORUT BRATINA: Ta očitek izhaja tudi iz zakona o gospodarskih družbah v določilih o konkurenčnosti o prepovedi konkurence članov organov vodenja in nadzora, če je nekdo v več družbah, ki so si na trgu konkurenčne, zakon to obravnava kot neustrezne.
ROGELJ: Kot nam je pojasnil Viktor Baraga bo v naslednjih dneh o svoji kandidaturi še enkrat premislil. Petrol pa na podporo vse slovenskega združenja malih delničarjev ne more računati, pravi Verbič.
VERBIČ: Tisti predlogi, ki so doslej znani s strani Petrola ne vključujejo predstavnika malih delničarjev, zato tega predloga ne podpiramo.
ROGELJ: Do skupščine so sicer možni še različni predlogi in dogovori, a Verbič, ki kandidira tudi za nadzorni svet Istrabenza tudi z vsemi pooblastili malih delničarjev najverjetneje ne bo mogel med nadzornike koprske družbe, saj bo število zbranih pooblastil kljub dobremu odzivu malih delničarjev najverjetneje premajhno.



Medij: Radio Slovenija 1
Avtorji: Rogelj Simona
Teme: Kristjan Verbič
Rubrika / Oddaja: Radijski dnevnik
Datum: 24. 08. 2008
Termin: 19:00
Trajanje:5