24ur.com, 13.12.2013

60840732Delničarji in lastniki podrejenih obveznic NLB, NKBM in Abanke bodo ob izrednem ukrepu Banke Slovenije, ki vključuje državno dokapitalizacijo, izgubili ves vložek. Predsednik društva MDS Rajko Stanković opozarja, da je bilo ob izdaji instrumentov jasno, da se lahko ves vložek izgubi le v primeru stečaja banke.

Po včerajšnji objavi stresnih testov sta guverner Banke SlovenijeBoštjan Jazbec in finančni minister Uroš Čufer povedala, da lahko po pravilih državne pomoči država banko dokapitalizira šele po tem, ko so obstoječi lastniki in imetniki podrejenih obveznosti pri sanaciji banke udeleženi s svojim premoženjem. Dejala sta, da bo to premoženje odpisano v celoti.

S tem bodo delničarji in lastniki podrejenih obveznic NLB, NKBM in Abanke izgubili ves vložek. "Sporno je to, da bi morala biti pravila igre v takšnih zadevah jasna vnaprej. Ob izdaji teh obveznic je bilo jasno, da lahko izgubijo vse le v primeru stečaja. Stečaja pa ni," pravi predsednik društva Mali delničarji Slovenije (MDS) Rajko Stanković.

MDS je tako kot Vseslovensko društvo malih delničarjev (VZDM) vložilo predlog za ustavno presojo novele zakona o bančništvu, po kateri lahko Banka Slovenije v okviru izrednih ukrepov določi, da kvalificirane obveznosti v celoti prenehajo.

Stanković pravi, da če pri delnicah, ki so tvegan instrument, še predvidevaš takšen bridek konec, tega pri podrejenih obveznicah ni bilo pričakovati, saj je bilo takrat določeno, da je lahko edini razlog, zaradi katerega bi lahko vlagatelj izgubil vse, stečaj banke.

Novela zakona o bančništvu je pri vrstnem redu sodelovanja pri reševanju banke izpustila velike depozitarje, tako da delničarjem takoj sijo imetniki podrejenega dolga, depoziti - v vseh treh največjih bankah je največji depozitar država - pa bodo uporabljeni pri dokapitalizaciji, pravi Stanković. Dodaja, da se minister Čufer pri tem sklicuje na priporočila Evropske komisije in predlog direktive, ki pa še ni sprejeta in jo bo treba predvidoma v slovenski pravni red prenesti šele leta 2018.

NKBM ima po podatkih iz KDD na današnji dan 96.773 delničarjev, NLB 1992 delničarjev, Abanka pa 1057 delničarjev.
Največji lastniki NLB so država (77,51 odstotka), Kapitalska družba (6,23 odstotka), Slovenska odškodninska družba (5,58 odstotka), Poteza Naložbe v stečaju (2,24 odstotka) in Zavarovalnica Triglav (1,27 odstotka).

V NKBM so imeli konec septembra največje deleže država (91,24 odstotka), Pošta Slovenije (0,80 odstotka), KDPW (0,80 odstotka), Gen (0,77 odstotka) in Kapitalska družba (0,58 odstotka).

Največji lastniki Abanke pa so Zavarovalnica Triglav (25,60 odstotka), Sava (23,83 odstotka), Gorenjska banka (14,74 odstotka), delniški vzajemni sklad Triglava (7,32 odstotka) in Hit (6,15 odstotka).

Banka Slovenije je v četrtek objavila, da bo odpis podrejenih obveznosti pri NLB znašal 257 milijonov evrov, pri NKBM 64 milijonov evrov, pri Abanki pa 120 milijonov evrov.

Odvetnik Miha Kunič, ki je v imenu VZMD vložil dve pobudi za ustavno presojo novele zakona o bančništvu, je dejal, da bi bilo od izvršilne veje oblasti v primeru, ko je zahtevo za ustavno presojo napovedal državni svet, vsaj higienično, da bi počakala na odločitev ustavnega sodišča. Kunič pričakuje, da bo ustavno sodišče ge na to, da so podani predlogi za zadržanje izvajanja zakona, in ge na resnost situacije odločilo razmeroma hitro.