• Medij: Tiskovna agencija MOREL
  • Datum objave: torek, 05.03.2024

MOREL DIVJA PRIVATIZACIJA

Ljubljana (MOREL) - Marjan Pišljar  že devet let ignorira sodišče in zakonodajo, njegova METALKA COMMERCE, ki jo po sporni razlastitvi ostalih delničarjev obvladuje prek hrvaškega slamnatega moža, pa očitno ugodno posluje z državo in se poteguje za nakup Mariborske Livarne – celo ob domnevni asistenci vrha Ministrstva za gospodarstvo RS?! To so uvodoa zapisali v sporočilu Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD). 

Po devetih letih izmikanj, sprenevedanj in pravnih manevrov Marjana Pišljarja oz. njegovega hrvaškega slamnatega moža Slavena Vukovića, je naposled prišlo do premika v postopku sodne preveritve denarne odpravnine za razlaščene delničarje družbe Metalka Commerce, ki ga je že leta 2015 sprožil VZMD. Že vse od leta 2017 je namreč postopek na sodišču praktično stal za nedoločen čas, ker večinski - od iztisnitve pa edini - delničar Slaven Vuković ni poravnal predujma za izvedbo dokazov. Kljub temu, da mu je plačilo naložila okrožna sodnica-svetnica Jelka Rozman, z Okrožnega sodišča v Ljubljani, in ga je bil seveda dolžan plačati, ga »državni organi k temu ves ta čas niso uspeli primorati«!

Medtem mediji poročajo o dejanskem lastništvu družbe Metalka Commerce – nazadnje časnik Večer, da »sodi v poslovno omrežje Marjana Pišlarja, ki ima v Mariboru že v lasti Vinag«. Zato je odvetnik VZMD Blaž Strojan, v odgovoru na zadnjo pritožbo Slavena Vukovića med drugim zapisal: »Nasprotni udeleženec, kot edini delničar družbe Metalka Commerce d.d., iz katere je izključil manjšinske delničarje - predlagatelje v tem postopku, že devet let ignorira sodišče in slovensko zakonodajo ter zavlačuje in onemogoča izvedbo sodnega postopka. Po drugi strani pa mu država očitno dopušča, da z njo sklepa zanj ugodne posle. Metalka Commerce se poteguje za nakup Mariborske livarne (MLM), pri čemer bi jo dejansko odkupila od države oz. njenih družb, kot izhaja iz priloženega članka časnika 

Pri slednjem naj bi bila neposredno angažirana tudi najvišja predstavnika ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport RS – kot poroča časnik Večer: »Potem ko so upravljavci premoženja države (SDH) že lani jeseni javnosti sporočili, da so izčrpali vse možnosti pomoči in tako rekoč dvignili roke nad MLM, so po intervenciji gospodarskega ministra Matjaža Hana, ki je z državnim sekretarjem Mariborčanom Matevžem Frangežem livarno v Melju obiskal dvakrat, konec novembra lani še v tretje poizkusili najti strateškega partnerja. Neuradno naj bi nezavezujočo ponudbo oddalo le eno slovensko podjetje, po naših informacijah gre za Metalko Commerce… Pred morebitno oddajo zavezujoče ponudbe naj bi si proizvodnjo ta teden tudi že ogledali… Po naših zanesljivih informacijah pa to v zadnjih mesecih ni bil edini interesent. Oktobra lani naj bi pismo o nameri oziroma nezavezujočo ponudbo na SDH poslalo indijsko podjetje Shree Ved Industries, ki naj bi pokrilo dolg MLM do SDH (okoli 13 milijonov evrov) in zagotovilo pet milijonov evrov likvidnostnega posojila. Decembra pa naj bi prispelo še pismo o nameri romunskega podjetja, ki je bilo prav tako pripravljeno zagotoviti pet milijonov evrov likvidnosti in poplačilo obveznosti MLM v enem letu po zaključku morebitnega prevzema.«

Glede na navedeno je odvetnik VZMD Blaž Strojan, Okrožnemu sodišču v Ljubljani, okrožni sodnici Andreji Simsič, sporočil, da »je potrebno posle države z družbami in njihovimi lastniki, ki imajo do slovenskega pravnega sistema in pravosodja takšen odnos, kot ga ima nasprotni udeleženec (op. Marjan Pišljar oz. njegov hrvaški slamnati mož Slaven Vuković), ustrezno javno problematizirati, zato bo v nadaljevanju to tudi storil.«

Spomnimo: VZMD je vse od 2017 aktivno opozarjal vsakokratne predstavnike izvršne in zakonodajne oblasti na nezaslišane »pravne vrzeli«, ki so jih v vsem tem času z arogantnim posmehom izkoriščali nekateri prevzemniki in večinski lastniki delniških družb. Lanska novela Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1L), ki je sledila opozorilom in pobudam VZMD, naposled Sodišču daje vzvod, da dolžni predujem vendarle izterja po uradni dolžnosti, postopek pa bi se moral nadaljevati. Po pokroviteljskih dopisih, ki jih je odvetnik večinskega delničarja, Bojan Pečenko, pred leti pisal Državnemu odvetništvu, ki je predujem (neuspešno) poizkušalo izterjati, zdaj odvetniku Pečenku ni preostalo drugega, kot da se pritoži in med argumenti navaja sistematično delovanje VZMD in predsednika Kristjana Verbiča, v tovrstnih primerih. Slednji se je na zapis odvetnika Bojana Pečenka odzval z besedami, da »gre še za en poizkus diskreditacije prizadevanj VZMD, ki ga sprejemamo kot izrecno priznanje za naše opravljeno delo v minulih dveh desetletjih, ko smo dejansko sprožili in uspešno zaključili številne sodne postopke preveritev denarnih odpravnin ob iztisnitvah/razlastitvah ter tako tisočerim malim delničarjem zagotovili dodatna izplačila iz naslova odvzetih delnic, česar v nasprotnem primeru nikdar ne bi prejeli«.(konec)