• Medij: Dnevnik

Krka še letos v prevzem kitajskega farmacevta Page 1

Na včerajšnji skupščini je novomeški farmacevt dobil dva nova člana v devetčlanskem nadzornem svetu, zaradi česar se obeta celo izpodbojna tožba. Še letos naj bi Krka izvedla svoj tretji prevzem, njena tarča je manjša farmacevtska družba na Kitajskem.

/ Dragana Stankovič



Potem ko je Krka pred desetimi leti prevzela nemško podjetje TAD in leto kasneje še farmacevtsko podjetje v Avstriji, se tokrat pripravlja na svoj tretji prevzem. »Lani smo odkrili tarčo na Kitajskem, gre za manjše podjetje, njegova trenutna prodaja znaša manj kot 10 milijonov evrov, toda je izredno specializirano za razvoj izdelkov, predvsem pa za regulatorno področje,« pojasnjuje

predsednik uprave in generalni direktor Krke Jože Colarič.

Kitajska družba ima sicer na voljo manjše kapacitete za proizvodnjo tablet, suspenzij in injekcij, a kot poudarja Colarič, je pomembno tisto, kar jim kot razvojna osnova za vstop na ogromen kitajski trg lahko prinese v nekaj letih. Krka želi postati 51-odstotna lastnica tega podjetja, po katerem bi s svojimi izdelki bistveno lažje vstopila na ogromen kitajski trg, predvidoma po letu 2020. Še ta mesec sledijo zaključna pogajanja in če bodo uspešna, bi lahko Krka postala lastnica kitajskega podjetja še pred koncem poletja. Če do prevzema ne bo prišlo, ima Krka po Colaričevih besedah že ogledane »druge kandidate«.

Rekordno prvo polletje

O nedavnih očitkih največjega posamičnega Krkinega lastnika, Slovenskega državnega holdmga (SDH), glede slabše dobičkonosnosti Krke je Colarič dejal, da je bila v lanskem letu v primerjavi z letom 2015 res nekoliko slabša. »Če pa gledaš petletno obdobje in prvo polovico letošnjega leta, je dobičkonosnost Krke ne le dobra, ampak odlična,« je odgovoril.

Kritike so nastale na podlagi kratke analize, ki je temeljila zgolj na primerjavi z letom 2015, čeprav so takrat že imeli podatke o letošnjem prvem četrtletju, ki je bilo izjemno. Tako desetletni kot petletni in rezultati prvega letošnjega polletja tako kažejo, da je naša strategija dobra.«

Kot pravi, vsako leto v Krki pripravljajo določene spremembe in se sproti prilagajajo razmeram na trgu. Rezultat dnevnega prilagajanja je, kot pravi, tudi rekordno poslovanje v prvem polletju. Dosegli so 665 milijonov evrov prodaje, kar' je 8,5 odstotka več kot v prvem polletju lani, čisti dobiček pa povečali kar za 31 odstotkov in znaša 91,7 milijona evrov oziroma 84 odstotkov celoletnega lanskega dobička.

Po besedah predsednika nadzornega sveta Krke Jožeta Mermala sicer tako dobrih rezultatov v prvem polletju niso pričakovali. »Ampak Krka se očitno vrača na svoj nekdanji položaj,« je dejal. »V obdobju zadnjih desetih let je samo lani imela težave z izpadom tretjine dobička. Zato še vedno ocenjujem, da

je Krka na pravi poti. Zaupamo upravi, predsedniku in verjamemo, da bodo tudi ob koncu leta dobri rezultati.« Ob tem je ostro zavrnil namigovanja o morebitnih zamenjavah v vodstvu Krke. »O čem takem nikoli ni bilo govora. Sploh ne vem, od kod je ta informacija

prišla! Uprava je danes dobila skoraj stoodstotno razrešnico, zato res ne vem, od kod takšna nervoza.«

Nova nadzornika Jamnik in

nekdanji prvi moz Sandoza

Delničarji so potrdili tudi dve novi imeni v devetčlanskem nadzornem svetu. Simona Razvornik Škofic je sicer izstop iz nadzornega sveta iz osebnih razlogov napovedala že

pred nekaj dnevi, na njeno mesto so delničarji imenovali Boruta Jamnika, prvega moža Modre zavarovalnice. Več prahu je na skupščini dvignila menjava nekdanje članice uprave SDH Anje Strojin Štampar. SDH je sprva na njeno mesto predlagala Dimitrija Marjanoviča, nato pa tik pred zdajci v nadzorni svet predlagala Hansa Helmuta Fabrvja, nekdanjega prvega moža nemške enote Sandoza (generična enota Krkinega konkurenta Novartisa).

Po mnenju Vseslovenskega združenja malih delničarjev gre za izrazit konflikt interesov, zato je Kristijan Verbič že napovedal izpodbojno tožbo. Kot pravi, je ta v prvi vrsti namenjena »sporni praksi SDH ter upravljanju z državnim premoženjem«. »Na samo skupščino so ponovno prišli s predlogom, ki je drugačen od prvotnega. Članico, ki je bila celo namestnica predsednika nadzornikov, so odpoklicali brez kakršnihkoli razlogov in utemeljitev, na njeno mesto pa imenovali nekoga, ki je vpet v neposredno konkurenco.« Po njegovem prepričanju gre za resen sum o konfliktu interesov in škodljivih vplivih na družbo Krka, njeno poslovanje in strategijo. »Zato bomo seveda takšno potencialno škodo preučili in najverjetneje vložili ne le izpodbijanje tožbe, pač pa z začasno odredbo skušali preprečiti imenovanje novega člana.«

Delničarji so potrdili tudi predlog uprave, da od 142,7 milijona evrov lanskega bilančnega dobička za dividende nameni 88,7 milijona evrov oziroma 2,75 evra bruto na delnico, kar je 8,5 odstotka več kot lani. Dividende bo Krka začela izplačevati že 20. julija. x

91,7 mio. €

JE BIL POLLETNI ČISTI

dobiček krke, kar je 31

odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Dosegli so 665 milijonov evrov od prodaje, kar je 8,5 odstotka več kot v prvem polletju lani.

Krka želi postati 51 odstotnalastnica kitajskega podjetja, po katerem bi s svojimi izdelki bistveno lažje vstopila na ogromen kitajski trg, predvidoma po letu 2020.

,w

Še ta mesec sledijo zaključna pogajanja. Če bodo uspešna, bi lahko Krka postala lastnica kitajskega podjetja pred koncem poletja. Če prevzema ne bo, ima Krka po Colaričevih besedah že ogledane »druge kandidate«. €3 Bojan Velikonja
  • Medij: Dnevnik
  • Avtor: Dragana Stanković
  • Rubrika: Poslovni Dnevnik
  • Stran: 5